• Logga in
  • Bli kund
Logo for Fondmarknaden.se
    • Sök fonder
    • Topplistor
    • Kategorier
  • Autopilot
    • Översikt
    • Fonddepå
    • Investeringssparkonto
    • IPS
    • Direktpension
    • Prislista
  • Nyheter
    • Frågor & Svar
    • Kontakt
    • Användarvillkor
    • Handelsrutiner

Sök

Sök

    UB European Real Estate Equity ökade 0,7 procent i november – positiv utveckling för hälso- och sjukvårdsfastigheter

    2025-12-09 12:38
    Fonden UB European Real Estate Equity steg 0,7 procent i november. Sedan årsskiftet har fonden avkastat 7,9 procent. Det framgår av en månadsrapport.

    Förvaltarna konstaterar att globala aktier föll i mitten av november när oro för en AI-bubbla spreds. Oron minskade däremot mot månadsslutet och marknaderna återhämtade sig.

    På sektornivå utvecklades hälso- och sjukvårdssektorn starkast i Europa och steg med 5 procent, men även självförvaring gick starkt och uppvisade en uppgång om 3,3 procent under månaden.

    IT-sektorn släpade samtidigt efter, även om telekommunikation stod för den svagaste utvecklingen. Den negativa utvecklingen förklaras av att tillväxtutsikterna har försvagats till följd av den ökande kundkonsolideringen.

    De innehav som stod för de mest positiva bidragen under månaden var Citycon, British Land och Aedifica, samtidigt som Merlin Properties, Unite Group och Cellnex Telecom tyngde avkastningen mest.

    "Unite Group kunde inte ta sig ur den negativa trenden efter nedslående resultat och den senaste uppdateringen av investerardagens prognoser, vilket drog ned studentbostadssektorn med 2,5 procent", skriver förvaltarna.

    Avslutningsvis kom ekonomisk statistik in bättre än väntat och bland de stora regionerna låg Europa i ledningen. Noterade fastighetsbolag utvecklades i linje med den generella aktiemarknaden i Europa.

    De största innehaven i fondens portfölj vid månadsskiftet var Segro, Unibail-Rodamco-Westfield och Merlin Properties med vikter om 3,9, 3,8 respektive 3,8 procent.

    Storbritannien, Tyskland och Belgien var de största geografiska marknaderna i fonden med exponeringar om 28,5, 16,0 respektive 14,7 procent.

    De största fastighetssektorerna i fonden var vid månadsskiftet bostäder, industri/logistik och detaljhandel, med vikter om 21,4, 19,8 respektive 18,4 procent.


    Referenser:

    • media.finwire.com

    Taggar

    • fundeu
    • mutualfunds

    Senaste nyheter

    • BMC Global Small Cap Select minskade 0,34 procent i november – hög por...

      2025-12-09 14:58
    • BMC Global Select minskade 1,81 procent i november – tagit in Bharti A...

      2025-12-09 14:37
    • Adrigo Small & Midcap L/S sjönk 2,4 procent i november – varierande ut...

      2025-12-09 13:58
    • UB EM Infra ökade 3,0 procent i november – ökad oro kring stora AI-inv...

      2025-12-09 13:31
    • UB Infra ökade 1,4 procent i november – spår stark utveckling för infr...

      2025-12-09 12:47
    • UB Asia Real Estate Equity ökade 0,8 procent i november – tillväxtmark...

      2025-12-09 12:42
    • UB European Real Estate Equity ökade 0,7 procent i november – positiv ...

      2025-12-09 12:38
    • Geopolitik, centralbanker och försiktiga marknader

      2025-11-28
    • Svag börs men Nvidia slog återigen sina förväntningar och lyfte AI-sek...

      2025-11-21
    • Blandade makrosignaler

      2025-11-14
    • Handelstonen mildras - men inflationsoron lever vidare

      2025-11-07
    • Fed sänker igen - och Trump–Xi tar ner handelsrisken

      2025-10-31
    • Genombrott i Mellanöstern - marknaden andas ut

      2025-10-10
    • Guld och Nvidia på rekord - men USA stänger ned

      2025-10-03

    Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet.

    Sveriges största fondutbud

    Om oss

    • Kontakt
    • Frågor & Svar

    Aktuellt

    • Nyheter
    • Cookiepolicy
    • Användarvillkor
    • © 2025 Copyright Max Matthiessen Värdepapper AB

    Min fondkorg

    Töm