• Logga in
  • Bli kund
Logo for Fondmarknaden.se
    • Sök fonder
    • Topplistor
    • Kategorier
  • Autopilot
    • Översikt
    • Fonddepå
    • Investeringssparkonto
    • IPS
    • Direktpension
    • Prislista
  • Nyheter
    • Frågor & Svar
    • Kontakt
    • Användarvillkor
    • Handelsrutiner

Sök

Sök

    Delphi Global kombinerar momentum och fundamenta - SKAGEN Fonders Nyårskonferens

    2026-01-09 14:21
    Delphi Global, som förvaltas av Ivar Harstveit och Karl Frederik Hellberg, är en global aktiefond som tillämpar en aktiv momentumstrategi kombinerad med fundamental analys. Fonden presenterades under SKAGEN Fonders nyårskonferens.

    Urvalsprocessen för fonden bygger främst på aktiers prisutveckling över tre, sex och tolv månader, i kombination med prisstabilitet och utvecklingen i vinstestimat. Bolag som successivt överträffar förväntningarna bedöms ha en stark fundamental trend och prioriteras i portföljen.

    Harstveit uppgav att Delphi Global har slagit sitt jämförelseindex sedan lanseringen och även överträffat rena kvantitativa momentumstrategier sedan slutet av 2019, en period som varit utmanande för många aktiva globala fonder.

    Han beskrev 2025 som ett år präglat av kraftig volatilitet, med stora svängningar till följd av geopolitik, budgetunderskott i USA och råvarupriser. Samtidigt menade han att flera strukturella trender har blivit tydligare, bland annat den industriella omställningen, ökade investeringar i infrastruktur, stigande metall- och guldpriser samt snabbare adoption av automation och AI.

    Den största utmaningen för momentumstrategin är enligt Harstveit perioder med snabba och motsägelsefulla marknadsrörelser. Så länge tydliga trender etableras fungerar strategin bättre.

    Framåt bedömer han att strukturella drivkrafter som demografi, teknologisk utveckling och geopolitisk fragmentering fortsatt kan skapa gynnsamma förutsättningar för aktiva momentumstrategier.

    Taggar

    • exclusive
    • finwire
    • mutualfunds

    Senaste nyheter

    • Odin Emerging Markets minskade 0,21 procent i december - ser fortsatt ...

      2026-01-16 17:31
    • Odin Norge ökade 3,97 procent i december - stark avslutning på året

      2026-01-16 17:21
    • Odin Fastighet ökade 0,02 procent i december - ett år med blandade res...

      2026-01-16 16:41
    • Handelsbanken Fonder minskar innehavet i Ovzon

      2026-01-16 15:49
    • UB European Real Estate Equity minskade 0,8 procent i december - flera...

      2026-01-16 13:31
    • Bråses Protean-fond sålde sista aktierna i Betsson före raset - Di

      2026-01-16 13:26
    • UB North America Real Estate Equity minskade 2,7 procent i december - ...

      2026-01-16 13:06
    • Blandade signaler när marknaden går mot jul

      2025-12-19
    • Räntesänkning från FED

      2025-12-12
    • Global avmattning möter svensk inflationslättnad och asiatiska styrket...

      2025-12-05
    • Geopolitik, centralbanker och försiktiga marknader

      2025-11-28
    • Svag börs men Nvidia slog återigen sina förväntningar och lyfte AI-sek...

      2025-11-21
    • Blandade makrosignaler

      2025-11-14
    • Handelstonen mildras - men inflationsoron lever vidare

      2025-11-07

    Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet.

    Sveriges största fondutbud

    Om oss

    • Kontakt
    • Frågor & Svar

    Aktuellt

    • Nyheter
    • Cookiepolicy
    • Användarvillkor
    • © 2026 Copyright Max Matthiessen Värdepapper AB

    Min fondkorg

    Töm