DNB Health Care minskade 0,55 procent i september - tagit hem vinst i innehav som gått starkt
2025-10-15 13:55Inledningsvis skriver förvaltarna att september blev en stark månad för de globala aktiemarknaderna.
Hälsovårdssektorn utvecklades svagare, drivet av ökad politisk osäkerhet i USA. Trumpadministrationen förklaras ha tillkännagivit utredningar om potentiella importtullar på medicinteknisk utrustning, och kongressen präglades av oenighet kring finansieringen av Medicaid, vilket ledde till en delvis nedstängning av statsförvaltningen.
Därtill ökade trycket på läkemedelsbolagen att sänka priser, samtidigt som hot om höjda tullar på importerade läkemedel skapade oro. Enligt förvaltarna dämpades dock oron slutet av månaden när Pfizer nådde en överenskommelse med regeringen, vilket minskade risken för skarpare åtgärder.
Fonden utvecklades under september svagare än sektorn, ytterligare påverkat av en starkare euro.
Bland de största positiva bidragsgivarna fanns biotechbolagen UCB och Exact Sciences, som steg 18 respektive 15 procent. UCB gynnades av att en konkurrent visade svagare studiedata, medan Exact steg efter att Guardant Health rapporterat sämre resultat för ett konkurrerande test.
Även övervikterna i Centene och McKesson bidrog positivt, med uppgångar på 23 respektive 13 procent efter marknadspositiva bolagskommentarer.
De största negativa bidragen kom från medicinteknikbolagen Glaukos, Dexcom, Insulet och Globus Medical, som föll mellan 7 och 15 procent. Förvaltarna noterar att svagheten var sektorsdriven och inte bolagsspecifik, och att de använt kursnedgångarna för att öka sina positioner i segmentet.
Under månaden har fonden tagit hem vinst i några innehav som gått starkt den senaste tiden.
Förvaltarna skriver att fokus fortsatt ligger på högkvalitativa bolag med långsiktig värdeskapandepotential. De ser positivt på sektorns långsiktiga utsikter, stödda av innovation, demografiska trender och ökade investeringsbehov i tillväxtländer.
Fondens största innehav vid månadsskiftet var Eli Lilly, Johnson & Johnson och Roche Holding med portföljvikter om 7,10, 6,16 respektive 6,06 procent.
USA, Schweiz och Storbritannien utgjorde de största marknaderna med exponeringar på 66,38, 9,35 respektive 6,00 procent.
Referenser: