• Logga in
  • Bli kund
Logo for Fondmarknaden.se
    • Sök fonder
    • Topplistor
    • Kategorier
  • Autopilot
    • Översikt
    • Fonddepå
    • Investeringssparkonto
    • IPS
    • Direktpension
    • Prislista
  • Nyheter
    • Frågor & Svar
    • Kontakt
    • Användarvillkor
    • Handelsrutiner

Sök

Sök

    AMF Aktiefond Global – förnyad AI-optimism lyfte teknikbolagen

    2025-10-16 12:56
    AMF Aktiefond Global uppvisade en avkastning på 6,0 procent under årets tredje kvartal, vilket var 0,2 procentenheter lägre än fondens jämförelseindex. Det framgår av en månadsrapport.

    Tredje kvartalet var mycket starkt. Utfallet av Trumps ömsesidiga tariffer visade sig överlag bli betydligt mildare än befarat. Samtidigt överraskade bolagens kvartalsrapporter positivt. Att den amerikanska centralbanken Federal Reserve sänkte styrräntan med 25 baspunkter i september gav ytterligare stöd åt marknaderna.

    Rapporterna från de amerikanska bolagen och bolagen i region Asien Stilla havet överraskade positivt. Region Asien Stilla havet gick starkast med en uppgång på 8 procent, följt av USA som ökade med 7 procent. Europa gick förhållandevis svagt, med en uppgång på 2 procent. Asien Stilla havet och USA har många ledande teknologibolag som stod för en stor del av uppgången.

    Liksom under det andra kvartalet var informationsteknologi och kommunikationstjänster de starkaste sektorerna under tredje kvartalet, med uppgångar på 11 respektive 10 procent. De stora teknologibolagen utvecklades starkt, däribland Apple (+23 procent), Nvidia (+17 procent), Broadcom (+18 procent) och TSMC (+17 procent). Inom kommunikationstjänster var det större uppgångar i Alphabet (+36 procent) och Tencent (+31 procent).

    ”Bakom de stora uppgångarna låg en förnyad optimism kring AI-temat där de amerikanska techbolagen presenterade starka kvartalsrapporter och bättre än förväntade prognoser kring investeringar i AI-utrustning”, skriver förvaltaren Henrik Oh.

    Apple och Alphabet rörde sig uppåt av andra anledningar. Apple har tidigare under året utvecklats svagt och aktien steg till följd av förhoppningar om en stark försäljning av iPhone 17. Ett positivt domstolsbeslut för Googles del bidrog till ett rejält lyft för aktien.

    Dagligvaror var den svagaste sektorn med en nedgång på 3 procent. En försvagning hos den amerikanska konsumenten var huvudanledningen, vilket syntes i flera bolagsrapporter.

    Fondens främsta bidragsgivare var Alibaba (+61 procent), Western Digital (+85 procent) och Tencent (+31 procent). De negativa bidragen kom från Anheuser-Busch Inbev, Salesforce och Intercontinental Exchange.

    ”Vad gäller utsikterna har Trumps utspel fortsatt stor påverkan på världens börser. De ömsesidiga tarifferna mot Kina är under fortsatt förhandling och det råder fortfarande en stor osäkerhet. Bolagens rapporter för tredje kvartalet som börjar komma ut i slutet av oktober och i november, samt Fed:s räntepolitik, är andra viktiga fokusområden."

    De största övervikterna i fonden vid periodens slut var Microsoft, Tencent, TSMC, Nvidia och ING. De största undervikterna var Tesla, Mastercard och Exxon Mobil.

    Fondens största innehav vid kvartalets slut var Nvidia, Microsoft, Apple, Alphabet och TSMC.

    Taggar

    • fundglobal
    • mutualfunds

    Senaste nyheter

    • TIN Fonder expanderar med ny CIO och planerar ny fondlansering

      2025-10-16 16:12
    • Case Fonder ser fortsatt attraktiv avkastning i företagsobligationer t...

      2025-10-16 16:04
    • Robur Fonder går under 5 procent i Nyfosa

      2025-10-16 16:02
    • Swedbank Robur Access Europa ökade 1,24 procent i september - starkt b...

      2025-10-16 15:39
    • Swedbank Robur Technology ökade 4,14 procent i september - Nvidia fort...

      2025-10-16 15:29
    • Swedbank Robur Climate Impact ökade 1,52 procent i september - starkt ...

      2025-10-16 15:15
    • Swedbank Robur Globalfond ökade 2,77 procent i september - medvind för...

      2025-10-16 15:03
    • Genombrott i Mellanöstern - marknaden andas ut

      2025-10-10
    • Guld och Nvidia på rekord - men USA stänger ned

      2025-10-03
    • Riksbanken sänker räntan till 1,75 % och guldet fortsätter stiga

      2025-09-26
    • FED i fokus – men vi blickar framåt mot Riksbankens besked i veckan, d...

      2025-09-19
    • Marknaderna riktar blicken mot centralbankerna

      2025-09-05
    • Säkerhetsgarantier i fokus, kan samtalen leda till fred?

      2025-08-22
    • Marknader pressas återigen av tullhot och svensk KPI över prognos

      2025-08-08

    Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet.

    Sveriges största fondutbud

    Om oss

    • Kontakt
    • Frågor & Svar

    Aktuellt

    • Nyheter
    • Cookiepolicy
    • Användarvillkor
    • © 2025 Copyright Max Matthiessen Värdepapper AB

    Min fondkorg

    Töm