Storebrand Global Multifactor ökade 2,14 procent i oktober – Feds räntesänkning gynnade marknadsutvecklingen
2025-11-19 10:31Inledningsvis konstaterar förvaltaren att globala aktier, mätt med MSCI World i lokal valuta, steg med 3 procent under månaden. Uppgången innebar inte bara en ny rekordnivå, utan också den sjätte positiva månaden i rad, enligt förvaltaren. Hittills i år har globala aktier stigit med totalt 18 procent i lokal valuta.
"Ytterligare räntesänkning av den amerikanska centralbanken Fed och en mindre spänd relation mellan USA och Kina bidrog positivt till marknadens stämningsläge under en period med brist på makrotal", skriver förvaltaren.
Avslutningsvis skriver förvaltaren att vi närmar oss slutet av rapportsäsongen, där resultaten i USA beskrivs ha blivit bättre både i absoluta termer och i förhållande till förväntningarna.
”In i det fjärde kvartalet ser vi ett fortsatt stort fokus på Trumps tullpolitik och vilka konsekvenser den förväntas få för olika länder och sektorer. Nedstängningen i USA fortsätter och har hittills inte påverkat marknaderna i någon större utsträckning.”
De största innehaven i fondens portfölj vid månadsskiftet var Nvidia, Apple och Microsoft med vikter om 4,9, 3,8 respektive 3,4 procent.
Den region med störst exponering var USA med en portföljvikt om 64,7 procent. Därefter följde Kanada och Japan med vikter om 9,0 respektive 7,4 procent.
De största sektorerna i fonden vid månadsskiftet var informationsteknik, finans och industri med vikter om 29,1, 18,2 respektive 11,4 procent.
Referenser: