• Logga in
  • Bli kund
Logo for Fondmarknaden.se
    • Sök fonder
    • Topplistor
    • Kategorier
  • Autopilot
    • Översikt
    • Fonddepå
    • Investeringssparkonto
    • IPS
    • Direktpension
    • Prislista
  • Nyheter
    • Frågor & Svar
    • Kontakt
    • Användarvillkor
    • Handelsrutiner

Sök

Sök

    Alfred Berg Nordic Small Cap ökade 2,17 procent i december – övervikter i Per Aarsleff och Boliden bidrog positivt

    2026-01-20 13:21
    Fonden Alfred Berg Nordic Small Cap R (SEK) steg 2,17 procent i december, vilket var bättre än fondens jämförelseindex som steg 1,52 procent. Under det gångna helåret steg fonden 9,30 procent, vilket var bättre än fondens jämförelseindex som steg 7,21 procent. Det framgår av en månadsrapport från fondens förvaltare Dan Fredrikson och Kristian Tunaal.

    Inledningsvis beskriver förvaltarna slutet av börsåret som positivt, där de nordiska småbolagen steg med 0,88 procent, mätt i MSCI Nordic Small Cap i svenska kronor. Trots uppgången var utvecklingen sämre än för de större bolagen som steg med 2,6 procent, mätt i MSCI Nordic Index.

    De sektorer som presterade bäst i småbolagssegmentet under månaden var industri och finans, medan hälsovård och fastigheter utvecklades svagast.

    "Inom industrisektorn finns förhoppningar om att konjunkturen stabiliserats och vänder upp under 2026 där förväntningar om ytterligare räntesänkningar i USA är en av de drivande faktorerna", skriver förvaltarna.

    Bland de nordiska marknaderna utvecklades den finska starkast och steg med 4,9 procent, följd av Norge och Danmark som ökade med 4,9 respektive 4,0 procent. Sverige utvecklades samtidigt svagast och steg med 2,6 procent.

    Gällande fondens utveckling var den bättre än jämförelseindex, vilket till stor del förklaras av aktieurvalet. Övervikterna i Per Aarsleff och Boliden bidrog mest positivt till relativavkastningen under månaden.

    "Boliden tillkännagav under början av december sin produktionsprognos för 2026, där investeringarna förväntas minska med drygt 3 procent från föregående år och kopparhalterna i Aitik förbättras under andra halvåret 2026. En stark utveckling av kopparpriset och ädelmetallerna guld och silver bidrog likaså positivt. "

    I andra änden tyngde övervikterna i Clas Ohlson och Puuilo den relativa utvecklingen mest.

    "I fallet Clas Ohlson som varit en av årets vinnare föll kursen kraftigt i samband med delårsrapporten där den organiska försäljningstillväxten var något lägre än väntat. I finska Puuilo var utvecklingen liknande där rapporten kom in svagare än marknadens förväntningar på grund av bland annat högre personalkostnader."

    De största innehaven i fondens portfölj vid månadsskiftet var Ambea, Per Aarsleff och Sparebanken Norge med vikter om 3,89, 3,38 respektive 3,19 procent.


    Referenser:

    • media.finwire.com

    Taggar

    • mutualfunds

    Senaste nyheter

    • DWS Invest Global Real Estate Securities minskade 0,40 procent i decem...

      2026-01-23 16:31
    • DWS Invest SDG Global Equities LC ökade 0,27 procent i december - mind...

      2026-01-23 16:01
    • Janus Henderson köper Richard Bernstein Advisors

      2026-01-23 15:35
    • DWS Invest ESG Next Generation Infrastructure LC ökade 1,13 procent i ...

      2026-01-23 15:01
    • DWS Invest ESG European Small/Mid Cap LC ökade 3,77 procent i december...

      2026-01-23 14:21
    • Storebrand FRN Företagsobligationsfond ökade 0,28 procent i december –...

      2026-01-23 14:01
    • Storebrand Grön Obligation ökade 0,25 procent i december – spår positi...

      2026-01-23 13:51
    • Blandade signaler när marknaden går mot jul

      2025-12-19
    • Räntesänkning från FED

      2025-12-12
    • Global avmattning möter svensk inflationslättnad och asiatiska styrket...

      2025-12-05
    • Geopolitik, centralbanker och försiktiga marknader

      2025-11-28
    • Svag börs men Nvidia slog återigen sina förväntningar och lyfte AI-sek...

      2025-11-21
    • Blandade makrosignaler

      2025-11-14
    • Handelstonen mildras - men inflationsoron lever vidare

      2025-11-07

    Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet.

    Sveriges största fondutbud

    Om oss

    • Kontakt
    • Frågor & Svar

    Aktuellt

    • Nyheter
    • Cookiepolicy
    • Användarvillkor
    • © 2026 Copyright Max Matthiessen Värdepapper AB

    Min fondkorg

    Töm