• Logga in
  • Bli kund
Logo for Fondmarknaden.se
    • Sök fonder
    • Topplistor
    • Kategorier
  • Autopilot
    • Översikt
    • Fonddepå
    • Investeringssparkonto
    • IPS
    • Direktpension
    • Prislista
  • Nyheter
    • Frågor & Svar
    • Kontakt
    • Användarvillkor
    • Handelsrutiner

Sök

Sök

    DNB Teknologi minskade 0,06 procent i december - Sony och HP missgynnade avkastningen

    2026-01-20 16:21
    Fonden DNB Teknologi S minskade 0,06 procent i december, vilket var bättre än fondens jämförelseindex som minskade 2,64 procent. Under det gångna helåret har fonden avkastat 15,88 procent och är därmed bättre än index som har ökat 4,73 procent. Det framgår av en månadsrapport från förvaltarna Anders Tandberg-Johansen, Erling Haugan Kise, Erling Thune, Marius Wennersten och Sverre Bergland.

    Förvaltarna skriver inledningsvis att volatiliteten på aktiemarknaden minskade under december. VIX-index låg i genomsnitt på 16 under månaden, vilket är under det historiska snittet.

    Bland de främsta positiva bidragsgivarna till fondens avkastning fanns Samsung Electronics, Salesforce och STMicroelectronics. Samsung Electronics förklaras ha tigit i spåren av högre minnespriser, där både spot- och kontraktspriser för DRAM och NAND förbättrades till följd av begränsat utbud och fortsatt AI-relaterade investeringar.

    "Salesforce steg efter solida kvartalsresultat. STMicroelectronics gick upp när investerarna fokuserade på den stabila efterfrågan inom bilindustrin och de allt tydligare tecknen på att lagerminskningen snart är avslutad inom flera segment", fortsätter förvaltningen.

    Negativt bidrog Sony och HP. Enligt förvaltarna föll efter en stark föregående period, där marknaden fokuserade på risken för ökade komponentkostnader inom spelkonsoler. HP pressades av oro för marginalpåverkan från högre minnespriser, trots pågående kostnadskontroll och aktieägarvänliga kapitalåtgärder.

    Inför framtiden bedömer förvaltarna att teknik-, media- och telekomsektorerna präglas av stabila vinster och flera strukturella tillväxtdrivare. De ser fortsatt goda långsiktiga förutsättningar i takt med att molntjänster och artificiell intelligens fortfarande befinner sig i ett tidigt skede.

    De största innehaven vid månadsskiftet var Microsoft, Alphabet samt Samsung Electronics med portföljvikter om 8,91, 6,34 respektive 5,67 procent.

    USA, Sverige samt Sydkorea utgjorde de största marknaderna med allokeringar om 63,07, 6,26 respektive 5,67 procent.


    Referenser:

    • media.finwire.com

    Taggar

    • fundtech
    • mutualfunds

    Senaste nyheter

    • DWS Invest Global Real Estate Securities minskade 0,40 procent i decem...

      2026-01-23 16:31
    • DWS Invest SDG Global Equities LC ökade 0,27 procent i december - mind...

      2026-01-23 16:01
    • Janus Henderson köper Richard Bernstein Advisors

      2026-01-23 15:35
    • DWS Invest ESG Next Generation Infrastructure LC ökade 1,13 procent i ...

      2026-01-23 15:01
    • DWS Invest ESG European Small/Mid Cap LC ökade 3,77 procent i december...

      2026-01-23 14:21
    • Storebrand FRN Företagsobligationsfond ökade 0,28 procent i december –...

      2026-01-23 14:01
    • Storebrand Grön Obligation ökade 0,25 procent i december – spår positi...

      2026-01-23 13:51
    • Blandade signaler när marknaden går mot jul

      2025-12-19
    • Räntesänkning från FED

      2025-12-12
    • Global avmattning möter svensk inflationslättnad och asiatiska styrket...

      2025-12-05
    • Geopolitik, centralbanker och försiktiga marknader

      2025-11-28
    • Svag börs men Nvidia slog återigen sina förväntningar och lyfte AI-sek...

      2025-11-21
    • Blandade makrosignaler

      2025-11-14
    • Handelstonen mildras - men inflationsoron lever vidare

      2025-11-07

    Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet.

    Sveriges största fondutbud

    Om oss

    • Kontakt
    • Frågor & Svar

    Aktuellt

    • Nyheter
    • Cookiepolicy
    • Användarvillkor
    • © 2026 Copyright Max Matthiessen Värdepapper AB

    Min fondkorg

    Töm