• Logga in
  • Bli kund
Logo for Fondmarknaden.se
    • Sök fonder
    • Topplistor
    • Kategorier
  • Autopilot
    • Översikt
    • Fonddepå
    • Investeringssparkonto
    • IPS
    • Direktpension
    • Prislista
  • Nyheter
    • Frågor & Svar
    • Kontakt
    • Användarvillkor
    • Handelsrutiner

Sök

Sök

    Delphi Global minskade 3,73 procent i december – ser potential i kinesiska aktier, råvaror och Japan

    2026-01-23 09:31
    Fonden Delphi Global minskade 3,73 procent i december, vilket var sämre än fondens jämförelseindex som minskade 1,47 procent. Under det gångna helåret steg fonden 5,39 procent, vilket var bättre än fondens jämförelseindex som steg 1,03 procent. Det framgår av en månadsrapport skriven av förvaltarduon Ivar Harstveit och Karl Frederik Hellberg.

    Förvaltarna konstaterar inledningsvis att aktiemarknaderna präglades av turbulens under 2025, särskilt i mars och april, då fokus låg på tullar och Trumps “liberation day".

    ”Kombinationen av korta och långa trender, med bland annat inslag av försvarsaktier, kinesiska teknikbolag och ädla metaller gjorde att vi lyckades behålla ett försprång till indexet även genom det skarpa marknadssraset”, skriver förvaltarna.

    Under 2025 steg tillväxtmarknader genom MSCI Emerging Markets Index med 33,6 procent, medan europeiska Stoxx 600 ökade med 20,7 procent. Amerikanska S&P 500 steg samtidigt med 17,9 procent, även om ökningen i norska kronor var lägre på grund av dollarns försvagning.

    Förvaltarna skriver vidare att marknaden ändrade sin uppfattning om Alphabet under hösten och började se bolaget som en av vinnarna inom AI. Dessutom utmärkte sig amerikanska industriföretag i positiv bemärkelse, däribland Quanta Services och Howmet Aerospace.

    ”I december var aktiemarknaderna mer blandade, och det sagolika 'julrallyt' uteblev i år. Avtagande inflationstryck och solida ekonomiska data, medan vinsthemtagningar, tunn likviditet och osäkerhet kring Feds ränteändringar dämpade entusiasmen något inför årsskiftet.”

    Fondens negativa relativa avkastning i december förklaras av vinsthemtagningar i starka trender. Samtidigt utvecklades aktier med svagare vinstutsikter bättre under månaden till följd av förnyade förhoppningar om räntesänkningar i USA.

    Hälso- och sjukvårdsaktier, som har utvecklats starkt under hela 2025, korrigerades i december på grund av marknadens förflyttade fokus till aktier av lägre kvalitet, enligt förvaltarna. Samtidigt behåller fonden sin viktning i sektorn, då de inte bedömer att det har skett någon fundamental förändring.

    ”Vi har stor tilltro till portföljen inför 2026, och tror att blandningen av aktier exponerade mot strukturella tillväxtdrivare som AI, robotik, infrastruktur eller hälsa återigen kommer att dra ihop sig efter en liten paus. Vi ser också spännande trender i fondens exponering mot kinesiska aktier, råvaror och Japan. Detta understryks av det geopolitiska bakgrund som är i förändring", avslutar förvaltarna.

    De största positionerna i fondens portfölj vid månadsskiftet var Alphabet, Nvidia och Microsoft, med vikter på 7,1, 6,8 respektive 5,2 procent.


    Referenser:

    • media.finwire.com

    Taggar

    • mutualfunds

    Senaste nyheter

    • DWS Invest Global Real Estate Securities minskade 0,40 procent i decem...

      2026-01-23 16:31
    • DWS Invest SDG Global Equities LC ökade 0,27 procent i december - mind...

      2026-01-23 16:01
    • Janus Henderson köper Richard Bernstein Advisors

      2026-01-23 15:35
    • DWS Invest ESG Next Generation Infrastructure LC ökade 1,13 procent i ...

      2026-01-23 15:01
    • DWS Invest ESG European Small/Mid Cap LC ökade 3,77 procent i december...

      2026-01-23 14:21
    • Storebrand FRN Företagsobligationsfond ökade 0,28 procent i december –...

      2026-01-23 14:01
    • Storebrand Grön Obligation ökade 0,25 procent i december – spår positi...

      2026-01-23 13:51
    • Blandade signaler när marknaden går mot jul

      2025-12-19
    • Räntesänkning från FED

      2025-12-12
    • Global avmattning möter svensk inflationslättnad och asiatiska styrket...

      2025-12-05
    • Geopolitik, centralbanker och försiktiga marknader

      2025-11-28
    • Svag börs men Nvidia slog återigen sina förväntningar och lyfte AI-sek...

      2025-11-21
    • Blandade makrosignaler

      2025-11-14
    • Handelstonen mildras - men inflationsoron lever vidare

      2025-11-07

    Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet.

    Sveriges största fondutbud

    Om oss

    • Kontakt
    • Frågor & Svar

    Aktuellt

    • Nyheter
    • Cookiepolicy
    • Användarvillkor
    • © 2026 Copyright Max Matthiessen Värdepapper AB

    Min fondkorg

    Töm