• Logga in
  • Bli kund
Logo for Fondmarknaden.se
    • Sök fonder
    • Topplistor
    • Kategorier
  • Autopilot
    • Översikt
    • Fonddepå
    • Investeringssparkonto
    • IPS
    • Direktpension
    • Prislista
  • Nyheter
    • Frågor & Svar
    • Kontakt
    • Användarvillkor
    • Handelsrutiner

Sök

Sök

    Tullar, räntor och inflationsoro skakar marknaden

    2025-03-07

    Veckan har präglats av marknadsoro kopplad till Donald Trumps handelspolitik, kraftiga ränterörelser i Europa och geopolitiska skiftningar som påverkat investerarsentimentet.

    Igår signerade Trump en order som skjuter upp tullarna på många produkter från Mexiko och Kanada till den 2 april, efter att hans breda tullar mot samma länder trädde i kraft tidigare i veckan. De snabba svängningarna i Trumps tullpolitik har skapat volatilitet på börserna.

    Utöver handelsfrågorna har USA:s relation till Ukraina varit i fokus, där Trump nyligen pausade militärt stöd. Detta har ökat osäkerheten kring USA:s långsiktiga engagemang, något som kan få konsekvenser för europeiska marknader framöver.

    Tyskland presenterade i veckan planer på en uppluckring av skuldbromsen och omfattande satsningar på försvaret, vilket kan ses i ljuset av den ökade geopolitiska osäkerheten. Den mer expansiva finanspolitiken triggade kraftiga uppgångar för tyska räntor, vilket även smittade av sig på Sverige.

    I torsdags släpptes även snabb-KPI för Sverige. Inflationen steg oväntat mycket för andra månaden i rad. Inflationstakten i termer av KPIF ökade från 2,2 till 2,9 procent, över både Riksbankens senaste prognos från december och marknadens mer färska förväntningar. Den fullständiga rapporten med alla detaljer släpps nästa vecka.

    Torsdagen bjöd även på en räntesänkning från europeiska ECB, som sänkte depositräntan till 2,5 procent. Kommunikationen var dock något stramare, eller hökaktigare, än tidigare.

    Veckan avslutas med amerikanska jobbsiffror på fredag eftermiddag – en marknadshändelse med stor betydelse, eftersom Federal Reserve både strävar efter prisstabilitet och full sysselsättning. Förra månaden var sysselsättningstillväxten något lägre än väntat, samtidigt som arbetslösheten sjönk marginellt, medan löneökningarna överraskade på uppsidan. Enligt Bloombergs konsensus väntas 160 000 nya jobb ha skapats, och arbetslösheten förväntas ligga kvar på 4,0 procent.

    Nästa vecka: Amerikansk och svensk inflation

    • På onsdag nästa vecka släpps amerikanska inflationssiffror i form av KPI. Medelprognosen i Bloombergs enkät pekar på att inflationstakten sjunker från 3,0 till 2,9 procent.
    • På torsdag släpps även den fullständiga svenska KPI-rapporten, där vi fick snabbestimatet nu i veckan.

     

    Kaj Elfgren, Analyschef Max Matthiessen Värdepapper

    Max Matthiessen Värdepapper AB (”MMVP”) är ett värdepappersbolag med tillstånd att bedriva värdepappersrörelse. MMVP är registrerat hos bolagsverket och står under Finansinspektionens tillsyn. Innehållet i denna nyhetsnotis är av generell karaktär och tar inte hänsyn till din ekonomiska situation, ditt syfte med investeringar eller andra specifika behov och utgör därmed inte ett investeringsråd. Innehållet ska inte heller betraktas som en investeringsanalys eller en investeringsrekommendation. Placeringar i finansiella instrument är förknippade med ekonomisk risk. Du ansvarar själv för risken med dina investeringar och måste således själv skaffa dig kännedom om instrumentens egenskaper och risker. MMVP tar inte ansvar för den skada som kan uppkomma på grund av fel eller brister i den lämnade informationen. Åsikter och uttalanden i nyhetsnotisen, som kommer från för MMVP utomstående personer, delas inte nödvändigtvis av MMVP. Innehållet i nyhetsnotisen är skyddat av upphovsrätt och får inte kopieras, distribueras eller publiceras utan MMVP:s tillstånd.

    Senaste nyheter

    • Mirae Asset ESG India Sector Leader Equity Fund minskade 1,11 procent ...

      2025-10-17 14:42
    • Mirae Asset India Mid Cap Equity Fund ökade 0,76 procent i september -...

      2025-10-17 14:26
    • Mirae Asset ESG Asia Great Consumer Equity Fund ökade 6,09 procent i s...

      2025-10-17 13:57
    • Mirae Asset ESG Asia Sector Leader Equity Fund ökade 8,61 procent i se...

      2025-10-17 13:21
    • SEB Global Aktiefond ökade 1,3 procent i september – sektorallokeringe...

      2025-10-17 12:49
    • SEB Sverigefond Småbolag Chans/Risk minskade 3,4 procent i september –...

      2025-10-17 11:51
    • SEB Nordamerikafond små och medelstora bolag minskade 2,8 procent i se...

      2025-10-17 11:46
    • Genombrott i Mellanöstern - marknaden andas ut

      2025-10-10
    • Guld och Nvidia på rekord - men USA stänger ned

      2025-10-03
    • Riksbanken sänker räntan till 1,75 % och guldet fortsätter stiga

      2025-09-26
    • FED i fokus – men vi blickar framåt mot Riksbankens besked i veckan, d...

      2025-09-19
    • Marknaderna riktar blicken mot centralbankerna

      2025-09-05
    • Säkerhetsgarantier i fokus, kan samtalen leda till fred?

      2025-08-22
    • Marknader pressas återigen av tullhot och svensk KPI över prognos

      2025-08-08

    Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. En investering i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka det investerade kapitalet.

    Sveriges största fondutbud

    Om oss

    • Kontakt
    • Frågor & Svar

    Aktuellt

    • Nyheter
    • Cookiepolicy
    • Användarvillkor
    • © 2025 Copyright Max Matthiessen Värdepapper AB

    Min fondkorg

    Töm